Ja używam sprawdzonego syropu
Marcin Janusz
19 września – 1 listopada 2019
Czy „wąż” może wpaść w oko pigule? W jaki sposób może działać kryształowy proszek? Czym pielęgnować złotego zęba? Jak wyciągnąć miód z ucha? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Marcin Janusz, prezentując swoje prace na wystawie „Ja używam sprawdzonego syropu”. Artysta, kontynuując wątek ukazywania wyobrażonych procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie, doprowadził do ich mutacji „w pewnym sensie”. Z jego prac zaczęły wyłaniać się formy przypominające narządy zmysłów, wielką nerkę czy skrywane na co dzień części ciała. Ta mutacja nie odbyłaby się bez dodatkowego elementu – wszechobecnych i „wszechłykanych” suplementów diety i witalnego życia. To one, a przede wszystkim ich iluzoryczne działanie na konsumenta, stały się inspiracją dla artysty. Prace prezentowane na wystawie demaskują prawdziwe oblicze suplementów, składających pozorną obietnicę lepszego życia we wszystkich jego wymiarach.
Marcin Janusz tworzy odrębną estetykę, która może działać jak energetyk. Intensywne, mocno skontrastowane barwy łączą się z materiałami wykraczającymi poza klasyczne malarstwo. Użycie niekonwencjonalnych materiałów i rozwiązań formalnych to znak charakterystyczny Janusza. Niektóre prace balansują na pograniczu rzeźby i obrazu. Tłuczone szkło kryształowe przypomina swoją strukturą proszek na pobudzenie, a zaszyte w niektórych pracach słowa klucze komentują temat wystawy. Tytułowy „sprawdzony syrop” dominuje jako środek wyrazu, sprawiając, że obrazy i obiekty ślinią się, prężą i ściekają na podłogę.
Marcin Janusz, rocznik 1991, urodzony w Przeworsku, związany od 11 lat z Krakowem. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni wyższych. W 2013 roku ukończył studia na kierunku Ratownictwo Medyczne CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2018 absolwent Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował również na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Obecnie student środowiskowych studiów doktoranckich na swojej macierzystej uczelni.
Jako artysta wizualny Marcin Janusz wykracza poza klasyczne malarstwo, tworząc różnego rodzaju obiekty, które w zestawieniu ze sobą nabierają charakteru artystycznej instalacji. Jego ostatnie prace charakteryzują się bogactwem biomorficznych i abstrakcyjnych kształtów, ukazujących wyobrażone procesy fizjologiczne i metaboliczne ludzkiego organizmu. W swojej twórczości eksperymentuje z formą i materią obrazu, wykorzystując do tego celu substancje nietypowe dla malarstwa takie, jak żywica, wosk czy szkło kryształowe.
Brał udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. dwukrotnie w finale konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017 i 2018), Rośl-inne w ABC Gallery w Poznaniu 2018, Wróble ćwierkają po grecku w Centrum Kulturalnym Thrialida w Atenach. Do jego ostatnich indywidualnych ekspozycji należą 90% soku, 10% cukru w Galerii Labirynt w Lublinie (marzec 2018) oraz 27 pierwiastków i inne w Shefter Gallery w Krakowie (maj 2018).
Prace
Fontanna
2019
olej, żywica na płótnie
80×60 CM
Lipidy
2019
olej, żywica na płótnie
170×140 CM
minerał
2019
olej, żywica na płótnie
170×140 CM
Pętla Henlego
2019
olej, żywica na płótnie
170×160 CM
Język
2019
olej, żywica na płótnie
60×50 CM
suplement
2019
olej, żywica na płótnie
150×140 cm
kryształowa pasta do złotych zębów
2019
olej, żywica, kryształ
40×30 cm
Tubka kryształowej pasty do złotych zębów
2019
technika mieszana
Miód w uchu
2019
technika mieszana
Vitali 0.3
2017
olej, żywica, kryształy
92×72 cm
Wzrost ciśnienia
2019
olej, żywica na płótnie
170×150 cm