Traktat o Zwierzętach

Fryderyk Kądziela

29 września – 12 listopada 2022

„Któregoś dnia pojawił się przed moimi oczami taki obraz: figura ludzka, a może raczej humanoidalna, zanurzona w wodzie. Z głową lekko przekręconą, trochę przekornie. Mówiła: Witamy w Arkadii (…)”

Wystawa „Traktat o Zwierzętach” to syntetyczna wizja złożonego ze snów i powracających wspomnień świata artysty. Świata, w którym cielesność, biologia i zwierzęcość są naturalnymi i niepodlegającymi ocenie cechami istoty ludzkiej. Świata, w którym odnajdzie się ten, kto gotów jest na autentyczność.

 

Ekspozycja prowadzi odbiorcę po pierwotnej krainie przypominającej Ziemię. To uniwersum pełne humanoidalnych istot, które swoją swobodną, pulsującą nagością w pierwszym kontakcie wprawiają w konsternację, być może dyskomfort. Intencją artysty nie jest jednak szokowanie tymi osobliwymi formami. Ich obecność w świecie jest naturalna. Tęsknota twórcy za pierwotną prawdą o sobie samym prowadzi do poznania źródeł ludzkiego zawstydzenia własną organicznością. Jako istoty biologiczne, nieubłaganie podlegamy prawom natury, próbując jednocześnie okiełznać popędy i szukając jedności ze światem. Czy usilne odrzucanie własnej zwierzęcości na pewno czyni nas bardziej ludzkimi? Wychodząc naprzeciw wielowiekowym kliszom kulturowo-religijnym, artysta otwiera drzwi do spotkania z tak samo oczywistym, jak trudnym spostrzeżeniem: by na powrót odnaleźć swoją naturę, musimy uznać treść płynącą z naszej cielesności.

 

Wystawa to wybór obrazów i uzupełniające go obiekty – zadziwiające elementy wspomnianego uniwersum. Znajdziemy także barwne sketchbooki, będące zbliżeniami na sylwetki jego mieszkańców. Warstwę wizualną uzupełni część tekstowa – spisywane przez lata impresje artysty na temat poszukiwań własnej, cielesnej integralności. Rozplanowanie wystawy stanowić będzie swoistą wędrówkę widza od bezpiecznego, uładzonego świata galeryjnej ekspozycji, do intensywnej i bezkompromisowej scenografii prosto z wyobraźni artysty.

– Marzena Żydek

Fryderyk Kądziela

Urodzony w 1994 r. w Tarnowie. Magister sztuki, malarz, twórca obiektów, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w pracowni Bogusława Bachorczyka (2021 r.), aneks rysunkowy u Piotra Korzeniowskiego. Finalista Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Finalista Biennale Sztuki Via Carpatia 2021.

Finalista Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021. Finalista Biennale Sztuki Via Carpatia 2021. Finalista konkursu Szkic ma moc 2021. Ze swoimi działaniami wychodzi także w przestrzeń, m.in. realizując projekt “Neoplasma” w ogrodzie Strzelnicy Muzeum Fotografii w Krakowie (w ramach Ogrodu Rzeźb MuFo). Mieszka, pracuje i działa w Krakowie.

Prace

żmije i róże
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
75×60 CM

żyrandol
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
60×75 CM

 

Jakow Blumkin
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
100×80 CM

portret Hrabiego Cagliostro
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
75×65 CM

kwiat samowspomnienia
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
115×95 CM

Bielowodje
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
80×70 cm

Promienie
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
135×110 cm

hpb
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
185×85 cm

Running man
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
125×115 cm

Czaszka
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
35×40 cm