Pink

Zbiok Czajkowski

14 marca – 5 maja 2020

Inspiracją dla mojej najnowszej wystawy jest domniemane działanie koloru różowego znanego jako Baker Miller Pink, Schauss Pink, Tank Pink lub po prostu P-618. W latach 70 XX wieku Aleksander Schauss prowadził badania nad zrozumieniem stanów psychologicznych ludzi na podstawie barw, z którymi utożsamiali się badani. W skrócie kolor, który do Ciebie najbardziej przemawia może dużo powiedzieć, w jakim jesteś stanie psychicznym. Schauss postanowił sprawdzić na 150 ochotnikach, czy można odwrócić sytuację i wpłynąć kolorem na stan mentalny człowieka. Ze wszystkich przebadanych odcieni to właśnie jasny róż wykazywał właściwości uspakajające, obniżające agresję oraz obniżające ciśnienie krwi i tętno.

Baker Pink jest tylko ciekawostką i nie posiada specjalnych właściwości ponad inne odcienie jasnego, cielistego, suczego różu czy rozbielonego karmazynu, lecz działanie uspokajające jest faktem. Obecnie stosuje się kolor różowy w instytucjach karnych m.in. w USA i Szwajcarii w celu obniżenia poziomu agresywnych zachowań wśród osadzonych. Zarówno cele, korytarze jak i ubrania w takich jednostkach są jasno różowe. Jednak częstym efektem psychologicznym przebywania w takim otoczeniu jest depresja, apatia a nawet próby samobójcze. Według psychologów przyczyną takich zachowań jest postrzeganie koloru różowego przez osadzonych jako barwy “niemęskiej”, “pedalskiej”, “babskiej”.

Dla mnie używanie różu jest narzędziem w autoterapii. W swoich obrazach

otaczam różem zachowania, na które się nie godzę, otaczam różem przedmioty utożsamiane z przemocą fizyczną i symboliczną. Używam różu jako narzędzia do metaforycznej pacyfikacji różnej maści syfów, różowym traktuje szowinistów, seksistów, rasistów, przemocowców, faszystów i resztę szlamu, na który nie ma mojej zgody. Fascynuje mnie kontrast pomiędzy niepozorną siłą sedacji różem a irracjonalną obawą mężczyzn o bycie słabym.

– Zbiok Czajkowski

Zbiok Czajkowski

Twórczość Zbioka zakorzeniona jest w graffiti oraz street arcie. W praktyce artystycznej głównie posługuje się szeroko pojętnym malarstwem, muralem, projektowaniem graficznym oraz ilustracją. Najbardziej rozpoznawalne realizacje artystyczne powstały w przestrzeni publicznej. Czajkowski operuje charakterystycznym stylem malarskim czerpiącym z estetyk ulicznych, malarstwa XX-wiecznych mistrzów, popkultury oraz internetu. Tematy prac Zbioka dotyczą zagadnień nierówności społecznych, przemocy, dyskryminacji oraz alienacji jednostki. Czajkowski uczestniczył w ponad 100 wystawach i projektach prezentowanych m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, USA, Japonii, Indiach, Chinach oraz Wielkiej Brytanii.

W latach 2008-2014 razem z Joanną Stembalską z ramienia BWA Wrocław tworzyli biennale sztuki zewnętrznej Out of Sth. Od 2014 roku wspólnie z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Od 2019 roku prowadzi zajęcia fakultatywne ze sztuki w przestrzeni publicznej w Instytucie Sztuk Wizualnych przy Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2010 roku zdobył Grand Prix w konkursie młodego malarstwa im. Gepperta organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2011 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Prace

cryingfield
2018
OLEJ NA PŁÓTNIE

HASH
2018
OLEJ NA PŁÓTNIE

hate wave
2019
OLEJ NAPŁÓTNIE
90X90 CM

holder
2018
olej NA PŁÓTNIE

 

m. such a mes must see
114×148 cm
olej na płótnie

meat factory
2019
olej na płótnie
90×90 cm

pathtochoose
2019

strange taste
2019
olej na płótnie
180×180 cm

witnessthefitness
2019
olej na płótnie
180×180 cm