Cherchez le mage

Veronika Hapchenko

30 września – 13 listopada 2021

Szukaj maga. Szukajmy magii.

Wielkie narracje i drogi systemowe okazały się dzisiaj – w czasach ogólnego kryzysu  – niewystarczające albo po prostu nieprawdziwe. Rozczarowują, nie dając odpowiedzi na   podstawowe pytania. Zbywają nas racjonalizacją rzeczywistości  jak i masowym podejściem do człowieka. Z drugiej strony świat zmienia się coraz szybciej i coraz częściej mówi się głośno o tym, że nasza przyszłość na ziemi jest zagrożona. Dlatego poszukujemy innych sposobów, żeby zdefiniować siebie jako jednostkę. Szukamy odpowiedzi gdzie indziej. Poszukujemy duchowej strony życia, duchowości, o której dawno zapomnieliśmy, zagłębiamy się w siebie, pogłębiając swoją świadomość i odkrywając podświadomość, medytujemy, wracamy do korzeni, na nowo odkrywamy własną tożsamość. Zmęczeni meta narracjami, szukamy indywidualnych ścieżek, nawet jeśli wydają się bardziej zawiłe, bo chcemy szukać a nie dostawać gotowych odpowiedzi. Może też świat materialny nam już nie wystarcza, zmęczeni nadmiarem, otwieramy się na to, co nieracjonalne, szukamy magii…..

Malarstwo Veroniki niczym okno do onirycznego świata magii. Dostajemy na płótnach fragmenty, urywki historii, które są jak łącznik między dwoma światami. Obrazy prowokują do poszukiwań magii, która dzieje się wokół nas. Do dostrzeżenia niewidzialnego. Artystka uchyla przed nami rąbka tajemnicy, przeprowadza nas przez te poszukiwania, inspirując do własnych, do otwierania się na to, co duchowe, ukryte. Pozwala nam zanurzyć się w indywidualnych poruszeniach, w tym co nieuchwytne i ulotne, tak jak obrazy artystki  – malowane aerografem, na pierwszy rzut okna niewyraźne, jakby każdy z namalowanych elementów był w sobie zatopiony. Potrzeba uwagi i skupienia, żeby dostrzec to, co chce nam pokazać Veronika.

Może na końcu okaże się, że ten świat indywidualnych poruszeń i poszukiwań okaże się bardziej rzeczywisty niż świat, który nas otacza.

– Eleonora Bojanowska

Veronika Hapchenko

Urodzona w Kijowie w 1995 roku. Od 2013 roku studiowała scenografię na Narodowym Uniwersytecie Kina i Telewizji w Kijowie. W 2015 roku rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Bednarczyka oraz pracowni wideo i fotografii profesora Grzegorza Sztwiertni i profesora Zbigniewa Sałaja.

Dyplom obroniła w 2021 roku w pracowni profesora Andrzeja Bednarczyka. W 2019 roku w ramach wymiany studenckiej, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w pracowni sztuki postkonceptualnej profesor Mariny Grzinic.

Laureatka Artystycznej Podróży Hestii (2021).

Prace

żmije i róże
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
75×60 CM

żyrandol
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
60×75 CM

 

Jakow Blumkin
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
100×80 CM

portret Hrabiego Cagliostro
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
75×65 CM

kwiat samowspomnienia
2021
AKRYL, tusz kreślarski NA PŁÓTNIE
115×95 CM

Bielowodje
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
80×70 cm

Promienie
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
135×110 cm

hpb
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
185×85 cm

Running man
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
125×115 cm

Czaszka
2021
akryl, tusz kreślarski na płótnie
35×40 cm